Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.02 08:39 - Медицината: Между Светата Троица на духа и „ветеринарния“ полугнозис
Автор: dokito Категория: Лични дневници   
Прочетен: 121 Коментари: 2 Гласове:
0



image




Медицината не е просто сбор от алгоритми и клинични пътеки. Тя се е родила в тишината – онази специфична, свещена тишина, която поема човешки съдби, подплатена от любовта на шепа просветени хора към техните по-обикновени братя. Тя е прицелност на мисълта и акуратност в действията, облечени в задължителната любезност, която днес често се губи някъде между етажите на болницата.

Истинското практикуване на това изкуство е проявление на една специфична Света Троица: познание, кураж за действие и способност за поемане на отговорност. Но когато един от тези стълбове се пропука под тежестта на егото или безхаберието, реалността на Кармата влиза в кабинета без предварително записан час.

Генезисът на душата и диагностичната слепота

Старите софийски професори знаеха нещо, което днешните скенери не могат да уловят. Те питаха: „Какви притеснения имате на душата и с какво храните тялото си?“. Защото болестта често е само последната спирка на един дълъг път, започнал от немира на духа.

Когато обаче човекът в бяла престилка е развил „терапевтична слепота“ за душата, той престава да бъде лечител и се превръща в техник на биологични единици. И тук идва големият сблъсък с Кармата. Когато един лекар предостави некачествена услуга и се оправдае пред себе си с фразата: „Това са ми възможностите, толкова знам – това правя“, Съдбата обикновено му нашепва нещо по-категорично:

„По-добре си смени професията, преди бъдещето ти да се е превърнало в низ от страдания.“

Капанът на полугнозиса и „ветеринарният“ ефект

Много медици живеят в състояние на полугнозис – те виждат нещастията си, но не разбират техния произход. Виждат обидно ниските си заплати, виждат как болничните директори „усвояват“ техния труд под формата на луксозни лимузини, но остават парализирани. Тази неспособност за реакция ги обрича на едно почти животинско съществуване, в което професионалният път се превръща в оцеляване.

Иронията е горчива: когато един лекар деградира до нивото на ветеринар, започвайки да се отнася към пациентите си като към добитък, Кармата му отговаря със същата валута. Тя се материализира под формата на:

·        Физическа агресия в спешните отделения;

·        Виртуални клади в „БГ Мама“, където репутацията изгаря по-бързо от спиртна лампа;

·        Пълно професионално изпепеляване (burnout).

Взаимната трагедия

Неразбирането на кармичната връзка между лекаря и пациента води до двустранна трагедия. Пациентът страда от липса на емпатия и качествена помощ, а лекарят страда от прогресивна дехуманизация. Когато забравиш, че пациентът е огледало на собствената ти отговорност, ти не просто лекуваш лошо – ти рушиш качеството на собствения си живот.

Медицината изисква „център“, който има своята цена. Ако не си готов да я платиш с внимание и морал, ще я платиш с мира си. Защото в операционната на живота Кармата винаги държи скалпела последна.





Гласувай:
0


Вълнообразно


1. icansing - На невежите ескулапи или "кармата"
21.02 09:53
или "троицата" или Космосът им пречи. В руските сайтове ще разбереш, че изход има- а проблемът си ти.
цитирай
2. zarenkow - Има баланс на търсенето и предлагането
21.02 12:58
Ако търсещия не може да плати, предлагащия предлага по малко или нищо. Това не е въпрос на избор, а на възможности за избор дори с цената на живота. Отделно стои въпроса за масовата меркантилност, за компетенциите, опита и толерантността. Т.е. за морала на обществото. Но морала не е нищо друго, освен логичните следствия от правилата и способността да се прилагат. Тук вече е друга територия.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: dokito
Категория: Политика
Прочетен: 760970
Постинги: 817
Коментари: 1038
Гласове: 327
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930