
Добро утро! Случвало ли ви се е да се събудите с чувството, че някой, някъде, в някой кабинет със запрашени ръкописи, много сериозно е объркал „духовната навигация“ на тази планета? Днес Земята е дом на над 600 религии. Всяка от тях, с различна степен на социално влияние, твърди едно и също: „Ние сме правите, всички останали грешат“.
Но в кого точно вярваме? Списъкът е дълъг и объркващ. Едни се кланят на Твореца, втори на архангели, трети призовават разрушителната сила на Кали, четвърти виждат спасението в Христос... а пети, в по-битов план, са открили божественото в прелестите на комшийката. Не липсват и прагматиците, за които единственият истински „псалм“ е шумът на кешовицата в джоба.
Подмяната: Когато историята стане приказка
Големият проблем не е в търсенето на смисъл, а в неговата подмяна. Живеем в свят на умишлено пренаписани факти. Покланяме се на текстове, които са били „списани“ 150 години след събитията, които описват. В този век и половина празнота, истината често е била дооформяна, за да пасне на нуждите на тогавашните „диригенти“ – попове, падрета и институции, които искат да живеем живота си по техен калъп.
Социумът ни е пропит от суеверия, които често граничат с абсурда. Казват ни: „Не се къпи през Страстната седмица, за да не си навлечеш нещастие“. Сякаш през останалото време светът е едно безкрайно благоденствие, та точно една баня ще развали магията. Или пък: „Не яж месо 40 дни, защото е грехота“. Остава отворен въпросът – ако убиването на животно е грях преди Възкресение, как точно се превръща в „благословия“ веднага след него?
Благодатният огън: Тихият сигнал в шумния свят
На фона на тази духовна размитост и институционален контрол, истинските чудеса често остават неразбрани или просто пренебрегнати. Едно от тях е спускането на Благодатния огън в храма на Божи гроб в Йерусалим.
Това явление е едно от малкото останали „директни връзки“. Всяка година на Велика събота, в малкия параклис (Кувуклия), се появява огън, който в първите минути има изумително свойство – той е студен. Вярващите го докосват, мият лицата и ръцете си с него, а той не изгаря кожата или косата им. Това не е огън, запален от кибрит или човешка ръка; това е светлина, която напомня, че физическите закони, които познаваме, са само част от една много по-голяма картина.
Това чудо не изисква сложни догми или строги правила. То е там, за да ни подсети по един благ начин за две неща:
- Човешкият род никога не е бил сам в тази Вселена.
- Нямаме нужда от строги „духовни диригенти“, които да ни плашат с наказания. Имаме нужда от съпричастие, от показване и от онази тиха увереност, че над нас има нещо по-голямо от собственото ни его и банковите ни сметки.
Духовността не е в това да следваш сляпо заповеди, писани преди векове, а в това да разпознаеш светлината, когато тя се появи пред очите ти – без посредници и без излишни суеверия.
В Киев, катедралата „Успение Богородично...
я видел много оптимистов, но трезвых не ...

