Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.05 12:14 - Проклятието да виждаш идващото – от Троя до аналитичните центрове
Автор: dokito Категория: Лични дневници   
Прочетен: 1007 Коментари: 1 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image




Понеже съм пенсия вече, цял ден се занимавам с анализи в областта на футболното прогнозиране, и съвсем нескромно ще посоча, че направих формули, които ИИ-тата глътнаха веднага възторжено, за измерването на Порядъка и Хаосът в АВАНС в една динамична система, каквато е футболният двубой, но…какво от това…?

Още в древността, Троянският Оракул е предупредил своите хора за гибелта, скрита в дървения кон. Но кой го е слушал? Пророците винаги са били самотни гласове в пустинята – те виждат бурята, но не могат да отклонят удара.

Нострадамус, лекарят и ясновидецът от 16-ти век, оставя след себе си объркани четиристишия, които днес тълкуваме като предсказания за 9/11, френската революция и възхода на AI. Иронията? Приживе той е бил жестоко осмиван, а кралица Екатерина Медичи го е карала да чете хороскопи само тайно.

Ванга, слепата пророчица от България, говори за разтопен лед, големи войни и идването на "Огнения лъв" (който някои свързват с климатичния колапс). Но предупрежденията ѝ често са тълкувани едва след като събитието се случи.

А днес?

Днешните "Пророци" работят в стъклени сгради, наричат се RAND Corporation, CIA’s PAG (Political Instability Task Force), ЕС Intelligence and Situation Centre (INTCEN).

Те не гледат в кристална сфера, а в алгоритми, big data и модели на поведение. Те вече знаят кога ще избухне протест, къде ще има финансова криза или коя държава ще падне първа пред сушата.

Само че и тях никой не слуша – до момента, в който нещата пламнат.

Защото проклятието на всеки Пророк, древен или модерен, не е в способността да видиш бъдещето, а в осъзнаването, че никой няма да те вземе на сериозно, докато не стане твърде късно. 😔

И ето ни нас – знаейки данните, моделите, прогнозите за 2030-2040, но пак продължавайки напред, сякаш не сме чули нищо.

Ти би ли искал/а да знаеш точно какво предстои? Или пророчеството е бреме, което не би понесъл/ла?





Гласувай:
2


Вълнообразно


1. breaker007 - Аз знам доста пророци...
14.05 16:59
... които казват какво ще стане, а то и всеки човек го вижда, ама изглежда не го разбира.

Та един такъв пророк е Патрик Бюкенън, който преди 25 година публикува своя магнум опус "Death of the West" (Смъртта на Запада), където простичко описва ситуацията, при която, ако не се раждат деца, държавата/народът/нацията загива.

И кво?

Позна човекът, че Америка ще загине, не е необходимо да е Еманюел Тод, за да го предскаже.

Та така, не им е лесно на пророците, дори и когато крещят за очевадни неща, но може би има някакво колективно суицидно желание, а, докторе, ти като специалист какво ще кажеш?
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: dokito
Категория: Политика
Прочетен: 765411
Постинги: 820
Коментари: 1040
Гласове: 327
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930