Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.02 17:45 - Въвеждане на еврото: плюсове, минуси и въздействието върху инфлацията и жизнения стандарт
Автор: dokito Категория: Политика   
Прочетен: 1895 Коментари: 1 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Постарал съм се да бъда максимално обоктивен все пак, защото клакьорството в едната или другата посока и по тази тема, както и свързаната с това клакьорство обилна дезинформация е просто ужасяващ феномен!

Въвеждането на еврото като национална валута е един от най-големите икономически експерименти в съвременната европейска история. От 1999 година насам, когато еврото е въведено като счетоводна валута, а по-късно и като физическа парична единица (2002 г.), много страни от Европейския съюз (ЕС) са се присъединили към Еврозоната. Този процес обаче не е безспорен и има както своите ползи, така и предизвикателства. В тази статия ще разгледаме плюсовете и минусите на въвеждането на еврото, как то се отразява на инфлацията и жизнения стандарт в различните страни, както и каква е връзката му с пенсионерите.

Плюсове на въвеждането на еврото

  1. Намаляване на транзакционните разходи
    С премахването на обмяната на валути между държавите от Еврозоната, бизнесът и туризмът се възползват от намалени разходи за транзакции. Това улеснява търговията и инвестициите между страните.
  2. По-голяма икономическа стабилност
    Еврото предоставя по-голяма стабилност на валутата, особено за малките страни, които преди са страдали от високи нива на инфлация или девалвации на националните си валути.
  3. Подобряване на конкурентоспособността
    С еврото компаниите могат по-лесно да сравняват цените на стоките и услугите в различни държави, което стимулира конкуренцията и намалява цените за потребителите.
  4. Улесняване на пътуванията
    За гражданите на Еврозоната пътуването става по-лесно, тъй като не е необходимо да обменят пари при преминаване от една страна в друга.

Минуси на въвеждането на еврото

  1. Загуба на контрол върху монетарната политика
    Страните от Еврозоната губят възможността да контролират своите лихвени проценти и да печатат пари според собствените си икономически нужди. Това може да доведе до икономически шокове, които са трудни за управление.
  2. Риск от инфлация
    В някои страни, като Гърция и Испания, въвеждането на еврото е съпроводено с увеличение на цените, което води до инфлация. Например, в Гърция таксите за услуги като ресторанти и транспорт рязко се покачват след въвеждането на еврото.
  3. Социално-икономически дисбаланси
    По-бедните страни в Еврозоната често се сблъскват с трудности при адаптирането към общите икономически правила, което може да влоши неравенството между държавите.

Въздействието върху инфлацията и жизнения стандарт

Въвеждането на еврото има различно въздействие върху инфлацията и жизнения стандарт в зависимост от страната. Някои държави, като Германия и Австрия, не са отчетли значително увеличение на инфлацията, докато други, като Гърция и Италия, са се сблъсквали с по-високи цени.

  • Гърция: След въвеждането на еврото през 2001 г., цените на много стоки и услуги рязко се покачиха. Например, таксите за транспорт и ресторанти се увеличиха до три пъти. Това доведе до намаляване на покупателната способност на гражданите, особено на пенсионерите, които са най-уязвимата група.
  • Германия: В Германия инфлацията остана сравнително стабилна след въвеждането на еврото. Страната се възползва от по-ниските лихвени проценти и увеличената търговия в рамките на Еврозоната.
  • Испания: В Испания инфлацията се увеличи умерено, но жизненият стандарт се подобри благодарение на по-ниските лихвени проценти и увеличените инвестиции.

 

Въздействието върху пенсионерите

Пенсионерите са една от групите, които най-много усещат промените след въвеждането на еврото. В страни като Гърция и Италия, където инфлацията се е увеличила, пенсиите не са следвали същия темп на растеж на цените, което е довело до намаляване на покупателната способност на пенсионерите. В други страни, като Германия, пенсионерите не са засегнати толкова силно, тъй като инфлацията остава ниска.

Въвеждането на еврото е сложен процес, който има както своите ползи, така и предизвикателства. Докато някои страни се възползват от по-голяма икономическа стабилност и намалени транзакционни разходи, други се сблъскват с инфлация и социално-икономически дисбаланси. Жизненият стандарт на гражданите, особено на пенсионерите, зависи силно от това как държавата се адаптира към новата валута и как управлява икономическите промени.

Бъдете уверени, че ние ще сме от групата държави където евро-то ще доведе до висока инфлация и хаос, поради неподготвонестта или липсата на желание по-скоро на държавата, а на нея й липсважелание защото от 30 години същата тази държава е инструмент не за благоденствието на обикновените хора, а за обогатяване на няколко дузини хора, които се менят с времето.

Лично съм за евро-то, но това не ми пречи да предиктирам невероятният хаос, който ще настъпи у нас от това и как този хаос ще налее вода във воденицата на „Възраждане“, която може и да стане 1-ва политическа сили евентуално, което ще е национална катастрофа за всички нас. Тази прогноза, дано да не се реализира, просто илюстрира една моя стара теза: стремежът за свръхобогатяване чрез държавата е тумор, който ще съсипе самата държава!





Гласувай:
1


Вълнообразно


1. kalpak - Във всяка страна, възприела еврото,
24.02 18:11
цените се увеличиха двойно и тройно в рамките на година. Във ВСЯКА една страна.

Не става дума за инфлация!!!!!!!

Става дума за ЦЕНООБРАЗУВАНЕ.

Цените в еврозоната са два до пет пъти по- високи от цените у нас.

Полза от въвеждане на еврото редовият гражданин няма да има.

Но ще обеднее чувствително, осезателно! Това е повече от сигурно.

Еврозоната е пирамида, създадена за да изхранва армията от чиновници на ЕК!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: dokito
Категория: Политика
Прочетен: 509016
Постинги: 547
Коментари: 745
Гласове: 258
Архив
Календар
«  Април, 2025  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930