Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.04 05:51 - Политическият Содом и Гомор: когато злото стане система и няма кой да вика
Автор: dokito Категория: Политика   
Прочетен: 931 Коментари: 5 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Няма да е пресилено да оприличим управлението на България на съвременен Содом и Гомор.

Вече повече от десетилетие една партия – ГЕРБ – ни управлява по начин, който направи техните схеми и грабливи далавери пословични дори за децата ни.

Спомнете си само как преди години Бойко Борисов събра около себе си хора с криминален начин на мислене и ги легитимира. Това, което поддържа неговият успех и днес, е простичко: той направи така, че тези хора да се почувстват ненаказуеми престъпници с политическа власт.

И въпросът, който напира от всяка болна точка на обществото ни, е прост: Къде е Бог в цялата тази мерзост? Ще се намеси ли, или просто гледа? Отговорът, колкото и да ни е неудобен, е: Да, ще се намеси. Но малко по-късно…

Знаеш ли защо бяха унищожени Содом и Гомор? Не е това, което са ти казвали…

Години наред ни учеха на една опростена, плоска версия. Содом – грехът на плътта. Но когато се върнем към оригиналния текст, към контекста и към еврейския език, историята придобива съвсем друг замисъл.

Писанието казва: „Викът против Содом и Гомора е голям…“ (Битие 18:20). Ключовата дума тук е זַעֲקָה (Заака) – разкъсващ вик, вик на жертви, зов за помощ. Това не говори за "личен грях". Говори за общество, в което болката на потиснатите се издига към небето. Не беше скрито. Беше прието. Беше дори празнувано.

Бог никога не унищожава, без първо да изследва и да даде възможност за промяна. В Битие 18:21 Бог казва, че ще слезе да види. Това разкрива нещо поразително: Бог е справедлив (צֶדֶק – Цедек). Той не действа импулсивно. Авраам се застъпва и Бог казва нещо шокиращо: „Ако намеря в Содом десет праведни, ще простя на цялото място.“ Бог търсеше причина да прости, а не да унищожи.

Проблемът не беше само извращението… А сърцето

Когато ангелите идват (Битие 19), целият град се надига в насилие. Но пророкът ни дава най-точната диагноза: Езекиил 16:49 – „Ето, това беше беззаконието на Содом, твоята сестра: гордост, пресищане с хляб и безгрижие към бедния…“

Ключовите думи тук са:

·        גָּאוֹן (Гаон) – гордост, надменност

·        שַׂבְעַת־לֶחֶם (Сават лехем) – изобилие без цел

·        יַד־עָנִי (Яд ани) – да не подадеш ръка на нуждаещия се

Содом не падна първо заради извратеност. Падна заради гордост, егоизъм и безразличие. Извратеността беше резултат, не коренът. И точно тук България днес е огледален образ. Живеем в изобилие (за малцина), гледаме бедността с отегчение и сме надменни в беззаконието си.

Когато грехът спре да боли… всичко е загубено

Най-опасното не е да съгрешиш. А когато грехът спре да те тревожи. В Содом нямаше срам, нямаше покаяние (תשובה – Тешува – връщане към първоначалния замисъл), нямаше поправяне. Злото вече не беше вътрешна борба – беше станало колективна идентичност.

И тогава идва Йешуа и разкрива нещо още по-дълбоко. Той не отмени съда, но отвори време на благодат. „Не дойдох да осъдя света, но да спася света“ (Йоан 3:17). Но внимавай – благодатта не е одобрение, търпението не е безразличие. Тя е ограничено време за реакция.

Йешуа каза нещо, което никой не иска да чуе: „Както беше в дните на Лот – ядяха, купуваха, продаваха, живееха нормално… докато не дойде съдът“ (Лука 17:28–30). Проблемът не беше дейността. А живот без Бог в центъра.

Истината, която не е удобна

Бог не унищожи Содом заради един конкретен грях. А защото:

·        Злото стана система

·        Несправедливостта стана нормална

·        И никой не искаше да се върне

Когато намалим Содом само до един вид грях, изпускаме най-опасното: едно общество може да е напълно отклонено и да не го осъзнава. Истинският проблем е гордостта, липсата на покаяние, отхвърлянето на истината и нормализирането на злото.

Последен призив

Бог не унищожи Содом заради това, което правеха. А защото не искаха да се променят. И днес Бог не унищожава, защото още те чака. Чака нас. Чака България. Но вратата няма да е отворена завинаги.

Въпросът не е кога ще дойде съдът. Въпросът е – ще има ли поне десет праведни, които все още викат, преди да стане твърде късно?




Гласувай:
3


Вълнообразно


1. breaker007 - С риск да ме обвинят, че съм адвокат на бате Бойко...
11.04 06:21
... не приемам тая хипербола, разбира се, не го оневинявам за онова, което свършил и е наказуемо от закона, държа да бъда ясен.

Не бих се намесил в темата, но като сте повдигнали въпроса за Содом и Гомора, какво ще кажете за содомо-гоморската политика, която есовският Брюксел налага с огън и меч - и аз да използвам една скромна хипербола - и която ни гласи и на нас?

Любопитен съм да чуя мнението Ви по този въпрос.

Ако не е тайна, разбира се.
цитирай
2. apostapostoloff - По времето на това управление
11.04 06:55
всички българи се сдобиха със собствен дом и депозираха в банките над 100 МИЛИАРДА лева.

Докторе, оди се надбегвай!
цитирай
3. icansing - Май съм ти казвал- ТОВА ЗАСЛУЖАВАТЕ!
11.04 19:24
Ганювци: мизерници без стойност. Тангра ви мрази, защото и Него предадохте за скрап на евреите.
цитирай
4. krumbelosvet - Значи Бог не е против содомията?
11.04 20:35
?
цитирай
5. radostinalassa - Тюрките са агресивни хора...
16.04 19:45
За управници все ни натрисат евреи , цигани и пр. И развратници, документирани с клипове. Помня клипа за Меркел, която беше лесбийка.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: dokito
Категория: Политика
Прочетен: 760870
Постинги: 817
Коментари: 1038
Гласове: 327
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930