Живеем във време, в което вятърните мелници не са просто дървени конструкции, а огромни, дигитални машини за смилане на съзнанието.
Ако някога Сервантесовият герой изглеждаше нелепо в своя идеализъм, днес неговият наследник изглежда опасно.
Защото в свят, който изисква пълно единомислие, да притежаваш собствено мнение е форма на бунт.
Огледалният свят на тиранията
Дълго време се залъгвахме с илюзията за географска свобода. Вярвахме, че „тук“ е различно от „там“. Днес обаче границата между Изтока и Запада се разми в общата помия на цензурата. Оказа се, че „демократичният“ свят може да притиска, мачка и преследва неудобните със същата стръв и настървение, каквито приписвахме само на диктатурите.
Желязната завеса се завърна, но този път тя е огледална. От двете ѝ страни стоят едни и същи кукловоди. Те хранят тълпите с една и съща жажда за кръв и война, използвайки различни цветове на знамената, но една и съща технология на омразата. Цензурата стана обща религия, а преследването на истината – най-популярният спорт за властимащите. Вече няма „свободен свят“; има само два лагера в една обща глобална лудница, които се надпреварват кой по-бързо ще прати обикновения човек в окопите.
Психозата на тълпата и цената на достойнството
Да се изправиш срещу тълпата изисква повече от кураж – изисква огромна духовна сила. Тълпата е стихия, която не мисли, тя само чувства колективен гняв, диктуван от екраните. Когато лидерите се крият в „тоалетните на историята“, те оставят след себе си едно омазано в лъжи бойно поле, на което първата и най-свидна жертва винаги е човещината.
Да бъдеш съвременен Дон Кихот означава да откажеш да бъдеш част от тази психоза. Това е самотно занимание. То изисква да запазиш „центъра“ си, когато всичко около теб се разпада. Духовната сила днес не се изразява в размахване на мечове, а в способността да кажеш „Не“, когато всички крещят „Разпни го“. Да видиш човека в „врага“, когото ти посочват, и да откажеш да мразиш по команда.
Equilibrium в хаоса
В този свят на крайности, единственото спасение е в търсенето на равновесие. Когато ни тласкат към фанатизъм, нормалността се превръща в революционен акт. Трябва да имаме силата да защитим истината си, дори когато тя не носи аплодисменти, а преследване. Защото ако позволим на кукловодите да изтрият разномислието, ще останем да живеем в свят, в който единствената разрешена форма на съществуване е тази на функция в чужда игра.
Време е да излъскаме старите брони. Не за да убиваме, без да имаме повод, а за да предпазим сърцата си от коравината на времето.
Защото в края на краищата, историята няма да помни тези, които са крещели най-силно с тълпата, а тези, които са имали волята да останат хора в една нечовешка епоха.
Разни хора, разни...:)
Още за "заложниците", заради к...

